O instytucji
Zakład realizuje zadania o charakterze użyteczności publicznej rozumiane jako zadania, których celem jest "bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnych". Zadania mające charakter "użyteczności publicznej" są utożsamiane z zadaniami publicznymi, których realizacja ciąży na administracji samorządowej.
Do zadań tych należy zaspokajanie potrzeb zbiorowych społeczeństwa, w tym z zakresu gospodarki komunalnej, miedzy innymi:
- Dostarczanie wody spełniającej wymogi sanitarne,
- Odbieranie ścieków,
- Bieżąca obsługa, konserwacja i nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem posiadanych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków z całą infrastrukturą,
- Budowa, rozbudowa, remont i modernizacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków z całą infrastrukturą,
- Administrowanie i prowadzenie gospodarki mieszkaniowym zasobem gminy i lokalami użytkowymi stanowiącymi własność Gminy,
- Wykonywanie napraw, konserwacji, remontów, adaptacji i budowy substancji mieszkaniowej i lokali użytkowych,
- Świadczenie usług transportowych w zakresie dowożenia dzieci do szkół na terenie Gminy Wągrowiec oraz w inne wskazane miejsca.
Wszystkie posiadane obiekty budowlane są utrzymywane i użytkowane zgodnie z zasadami wynikającymi z Prawa budowlanego.
Zakład w celu dążenia do ciągłej budowy, rozbudowy i modernizacji posiadanej infrastruktury komunalnej, w tym mieszkań komunalnych oraz zakup sprzętu i wyposażenia do obsługi tej infrastruktury, otrzymuje dofinansowanie z Urzędu Gminy Wągrowiec w postaci dotacji celowej oraz przedmiotowej.
Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wągrowcu obsługuje następujące obiekty infrastruktury:
Osiem stacji uzdatniania wody tj.:
- SUW Kobylec,
- SUW Pawłowo Żońskie,
- SUW Kaliszany,
- SUW Żelice,
- SUW Rudnicze,
- SUW Łekno,
- SUW Łukowo,
- SUW Ochodza.
Cztery oczyszczalnie ścieków:
- Grylewo,
- Wiatrowo,
- Redgoszcz,
- Potulice.
Z wyżej wskazanych stacji uzdatniania wody oraz z zakupionej wody z pobliskich Gmin (Damasławek, Budzyń) oraz Miasta Wągrowiec zaopatrujemy w wodę 3715 odbiorców, co stanowi 99% nieruchomości. Łączna długość posiadanej sieci wodociągowej to 384,1km. Pobór wody dla zaopatrzenia Gminy Wągrowiec z obsługiwanych ośmiu stacji uzdatniania wody wynosi 567,1tys.m3 rocznie.
Odbiór ścieków odbywa się w obsługiwanych przez nas miejscowościach: Potulicach, Wiatrowie, Grylewie i Redgoszczy oraz poprzez odprowadzanie ścieków do oczyszczalni Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wągrowcu z miejscowości: Bartodzieje, Kobylec, Rgielsko, Micharzewo, Łaziska, Jankowo, Łęgowo, część Ochodzy. Posiadamy na terenie Gminy Wągrowiec 66,8km sieci kanalizacyjnej, co daje nam możliwość odprowadzania ścieków od 958 odbiorców.
Z zakresu gospodarki mieszkaniowym zasobem gminy i lokalami użytkowymi stanowiącymi własność Gminy, Zakład posiada w administrowaniu 143 budynki o powierzchni 9092,0m2, z których korzysta około 300 najemców.